Et trist farvel til Peter Lund Madsen, som var profil i Fugleværnsfonden

Tirsdag 12. august 2025

Det er med stor tristhed, at Fugleværnsfonden har hørt meddelelsen om, at Peter Lund Madsen er gået bort.

Peter Lund Madsen engagerede sig som året profil i Fugleværnsfonden i 2022. Som profil besøgte han naturreservatet Vaserne med os i Fugleværnsfonden og medvirkede i vores podcast, artikler og videoer. Med stor ekspertise og humor fortalte han om, hvorfor fuglehjerner er fascinerende inden for hjernefeltet, og hvordan det at kigge på fugle bidrager til vores mentale sundhed.

Peter Lund Madsen interesserede sig for fugle og gik op i at lære nye arter at kende. Han satte fokus på fuglene, da han i 2016 inviterede Fugleværnsfonden med i to episoder af Hjernekassen på P1.

Vi er taknemmelige for, at Peter Lund Madsen engagerede sig i Fugleværnsfondens arbejde og sender varme tanker til hans pårørende.

Foto: Allan Gudio Nielsen

Peter Lund Madsen